Ugovori o uzdržavanju

Ugovori o uzdržavanju – doživotnom i dosmrtnom – regulirani su odredbama važećeg Zakona o obveznim odnosima. Česte zlouporabe ugovora o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju dovele su do toga da su se oni počeli percipirati kao opasni ugovori. Iako je svrha predmetnih ugovora upravo zaštita starijih i nemoćnih osoba u pogledu njihova uzdržavanja, skrbi i pomoći, ovakvi su ugovori u određenim slučajevima postali instrument prijevare i način da se takvim osjetljivim skupinama ljudi oduzme imovina. Upravo zbog prethodno navedenog, a radi uviđanja potrebe za većom kontrolom sklapanja ugovora o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju te ispunjavanja njima preuzetih obveza, posljednjom novelom Zakona o obveznim odnosima izmijenjeno je uređenje predmetnih ugovora.

 

Ugovori o uzdržavanju – Razlika između ugovora o dosmrtnom uzdržavanju i ugovora o doživotnom uzdržavanju

Osnovna razlika kod ovih ugovora jest trenutak prelaska imovine uzdržavane osobe na davatelja uzdržavanja. Kod ugovora o doživotnom uzdržavanju taj trenutak je nakon smrti primatelja uzdržavanja, dok kod ugovora o dosmrtnom uzdržavanju imovina uzdržavane osobe prelazi na uzdržavatelja po sklapanju ugovora, odnosno za života uzdržavane osobe.

 

Ograničenje broja primatelja uzdržavanja

Davatelj uzdržavanja može istovremeno uzdržavati maksimalno 3 (tri) primatelja uzdržavanja. Prije ovjere ili sastavljanja ugovora ovlaštena osoba mora provjeriti broj primatelja uzdržavanja s kojima davatelj uzdržavanja ima sklopljene ugovore.

 

Oblik ugovora

Ugovori o udržavanju moraju biti sklopljeni u pisanom obliku te ovjereni od suca nadležnog bilježnika, potvrđeni po javnom bilježniku ili u obliku javnobilježničkog akta. Ako ugovor nije u navedenoj formi, ništetan je.

 

Ugovori o uzdržavanju – Upoznavanje ugovaratelja sa sadržajem ugovora i ugovornim obvezama

Ovlaštena osoba sada je dužna provjeriti jesu li obje ugovorne strane razumjele prava i obveze koje za njih proizlaze iz ugovora i to postavljanjem neposrednih pitanja. Do sada je ovlaštena osoba bila dužna samo pročitati ugovor i upozoriti stranke na njegove posljedice. Dakle, možemo zaključiti da je uvođenjem obveze provjere razumijevanja prava i obveza koje za stranke proizlaze iz ugovora uveden veći stupanj sigurnosti za ugovorne strane.

Ovlaštena osoba posebice je dužna upozoriti ugovorne strane na trenutak prelaska imovine primatelja uzdržavanja na davatelja uzdržavanja. Ovo je posebno važno kod ugovora o dosmrtnom uzdržavanju jer, kao što je već ranije istaknuto, ovdje imovina primatelja uzdržavanja prelazi na davatelja uzdržavanja istodobno sa sklapanjem ugovora. Uz navedeno, ovdje držimo nužnim ukazati na činjenicu da se vlasništvo na nekretninama stječe upisom tog prava u zemljišnim knjigama. Dakle, kada govorimo o nekretninama, do prijenosa imovine na davatelja uzdržavanja dolazi uknjižbom u zemljišnim knjigama.

 

Osnivanje služnosti / stvarnog tereta

Kod sklapanja ugovora o dosmrtnom uzdržavanju ovlaštena osoba bi trebala primatelju uzdržavanja ukazati na prednosti osnivanja osobne služnosti i pridržaja stvarnog tereta u korist primatelja uzdržavanja.

Drugim riječima, ako je predmet ugovora o dosmrtnom uzdržavanju nekretnina, tada se ugovorom na njoj osniva služnost stanovanja u korist primatelja uzdržavanja, osim ako se on tome protivi. Naravno, bitno je napomenuti da bi se moralo raditi o nekretnini koja je podobna za stanovanje.

Uknjižba prava vlasništva temeljem ugovora o dosmrtnom uzdržavanju i uknjižba prava služnosti upisuje se u zemljišne knjige istovremeno.

Također, ako je predmet ugovora o dosmrtnom uzdržavanju nekretnina, tada se ugovorom može odrediti da se na njoj u korist primatelja uzdržavanja osnuje stvarni teret uzdržavanja. Ovo znači da stvarni teret uzdržavanja tereti svagdašnjeg (odnosno i sadašnjeg i eventualnog budućeg) vlasnika opterećene nekretnine. Dakle, prijenosom prava vlasništva na nekretnini prelazi na stjecatelja nekretnine i obveza ispunjavanja sadržaja stvarnog tereta uzdržavanja.

 

Ugovori o uzdržavanju – Zabilježba u zemljišnim knjigama

Ukoliko je predmet ugovora o doživotnom uzdržavanju nekretnina, ovlaštena osoba dostavlja predmetni ugovor zemljišnoknjižnom sudu radi upisa zabilježbe tog ugovora. Ukoliko je predmet ugovora o doživotnom uzdržavanju pokretnina ili pravo o kojem se vodi javni upisnik, ovlaštena osoba dostavlja ugovor tijelu nadležnom za vođenje upisnika radi upisa zabilježbe tog ugovora.

 

Uvođenje registra

Posljednjim izmjenama Zakona o obveznim odnosima predviđeno je uvođenje Registra ugovora o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju, kojeg će osnovati i voditi Hrvatska javnobilježnička komora.

U taj registar upisivat će se podaci o sklopljenim ugovorima, izmjenama i raskidima ugovora, postupcima pokrenutim radi njihove izmjene, raskida, utvrđenja ništetnim ili poništenja, načinu pravomoćnog okončanja tih postupaka te prestanku obveza po njima.

 

Ovaj članak pruža samo opću pravnu informaciju i ne može se smatrati pravnim savjetom u konkretnim situacijama. U slučaju da Vam zatrebaju odvjetničke usluge u svezi s pravnim savjetovanjem ili za potrebe pokretanja postupka naknade štete, obratite nam se s povjerenjem.