Osnivanje društva s ograničenom odgovornošću (d.o.o.) može biti izazovno, no uz odgovarajuće vodstvo, može postati prilično jednostavno. U ovom članku, razmotrit ćemo ključne korake i bitne informacije koje su neophodne za uspješno osnivanje d.o.o. u Hrvatskoj.
Društvo s ograničenom odgovornošću (d.o.o.) je najčešći oblik trgovačkog društva u Hrvatskoj. D.o.o. može osnovati jedna ili više pravnih ili fizičkih osoba, unosom uloga u unaprijed dogovoreni temeljni kapital. Osnovna značajka ovog društva jest upravo ograničenje odgovornosti članova društva za obveze društva. Drugim riječima, članovi društva s ograničenom odgovornošću ne odgovaraju za obveze društva izuzev kada je to određeno Zakonom.
Društvo s ograničenom odgovornošću može imati jednog ili više osnivača koji mogu biti pravne ili fizičke osobe. Ukoliko su osnivački fizičke osobe, tada one moraju biti punoljetne i potpuno poslovne sposobne.
Osnivači kao prvi korak ka osnivanju novog d.o.o. moraju tvrtku društva. Tvrtka je ime pod kojim društvo posluje i sudjeluje u pravnom prometu. Ona mora biti jedinstvena i jasno se razlikovati od tvrtki drugih trgovaca sa sjedištem u Republici Hrvatskoj. Putem web stranice sudskog registra može se utvrditi je li željena tvrtka slobodna. Tvrtka mora biti na latinici, na hrvatskom ili na službenom jeziku jedne od članica EU-a, a mogu se koristiti i arapski brojevi. Za korištenje riječi Hrvatska ili bilo koje izvedenice te riječi u nazivu društva potrebna je posebna suglasnost Ministarstva pravosuđa. Tvrtka ne može sadržavati imena, grbove, zastave ni druge državne ambleme drugih država ili međunarodnih (međudržavnih) organizacija, niti službene znakove za kontrolu i garanciju kvalitete, a ne može ih se ni oponašati, izuzev uz dozvolu nadležnog organa odgovarajuće države ili međunarodne (međudržavne) organizacije, te u slučaju da su ti sastojci sadržani u tvrtki ili u imenu osnivača koji se unose u tvrtku trgovačkoga društva.
Nakon tvrtke, potrebno je odrediti (osnovnu) djelatnost – predmet poslovanja društva u skladu s Nacionalnom klasifikacijom djelatnosti Državnog zavoda za statistiku. Odabir djelatnosti vezan je prvenstveno uz predmet poslovanja društva.
Osnivači društva moraju odrediti mjesto u Republici Hrvatskoj u kojem će se nalaziti uprava društva i odakle će se upravljati poslovima društva ili mjesto u kojem će društvo trajno obavljati svoju djelatnost.
Najniži iznos temeljnog kapitala iznosi 2.500,00 EUR
Društvo s ograničenom odgovornošću osniva se na temelju osnivačkog akta koji, ovisno o broju članova društva može biti Izjava o osnivanju (društvo s jednim osnivačem) ili Društveni ugovor (društvo s više osnivača).
Osnivački akt svakog društva s ograničenom odgovornošću mora biti sastavljen u formi isprave solemnizirane od strane javnog bilježnika te mora sadržavati:
Donose se posebne odluke kojima se imenuju članovi uprave i poslovna adresa društva u sjedištu društva te se daju izjave o prihvatu imenovanja.
Po potpisivanju i obavljenoj javnobilježničkoj potvrdi osnivačkog akta uplaćuje se temeljni kapital u minimalnom iznosu od 2.500,00 EUR. Članovi unose svoje uloge u društvo u novcu ili u stvarima, odnosno, pravima.
U slučaju novčanih uloga prije upisa društva u sudski registar svaki osnivač mora uplatiti najmanje četvrtinu uloga za preuzeti poslovni udio koji uplaćuje u novcu, s tim da ukupni iznos svih uplata u novcu ne može biti manji od jedne četvrtine temeljnog kapitala. Ulog u novcu mora se u cijelosti unijeti u roku od godine dana od dana upisa društva u sudski registar. Ulozi u novcu uplaćuju se putem posebnog računa kod financijskih institucija u Republici Hrvatskoj (banaka) o čemu iste izdaju potvrdu.
Ulog unošenjem u društvo stvari i prava mora se u cjelini unijeti prije upisa društva u sudski registar. Takvi ulozi moraju biti predviđeni i detaljno definirani osnivačkim aktom društva, a u društvo se unose temeljem ugovora o prijenosu stvari i prava.
Prijavu za upis društva u sudski registar nadležnog trgovačkog suda podnosi uprava društva te se istoj prilaže osnivačka dokumentacija, potvrda o uplati temeljnog kapitala i potvrda o uplati sudske pristojbe za upis osnivanja.
Državnom zavodu za statistiku podnosi se zahtjev za razvrstavanjem po djelatnostima prema Nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti te se dobiva matični broj i šifra djelatnosti.
Pravni subjekti dužni su upisati podatke o stvarnom vlasniku u Registar stvarnih vlasnika koji je središnja elektronička baza podataka koju Financijska agencija (FINA) za potrebe Ureda za sprečavanje pranja novca i financiranje terorizma. Stvarnim vlasnikom smatra se svaka fizička osoba (ili osobe) koja je konačni vlasnik stranke ili kontrolira stranku ili na drugi način njome upravlja, uključujući onu fizičku osobu (osobe) koja izvršava krajnju učinkovitu kontrolu nad pravnom osobom.
Sve osnivačke dokumente, osim izjava kojima se članovi uprave prihvaćaju imenovanja, može potpisati odvjetnik temeljem specijalne punomoći koja mora biti propisno ovjerena u Republici Hrvatskoj ili u inozemstvu na način da bude podobna za uporabu u Republici Hrvatskoj.
Ovaj članak pruža samo opću pravnu informaciju i ne može se smatrati pravnim savjetom u konkretnim situacijama. Ukoliko Vam je potreban konkretan pravni savjet, obratite mi se s povjerenjem.